Co to jest numer seryjny?

Numer seryjny nadawany jest przez producenta aby ułatwić identyfikację danego pianina lub fortepianu. Najczęściej używa się go do ustalenia roku produkcji. Zazwyczaj składa się on z 2-7 cyfr – im większa jest liczba tym młodszy jest instrument. Numer seryjny w przypadku fortepianu przeważnie znajduje się wewnątrz, a w przypadku pianina z tyłu instrumentu. Każdy producent powinien prowadzić dokumentację i umieścić to oznaczenie w łatwo dostępnym miejscu.

W znacznej większości przypadków numer seryjny (nawet jeśli jest niewidoczny na pierwszy rzut oka) znajduje się w jednym z miejsc, które wymienimy w dalszej części tego artykułu. Zdarzają się natomiast sytuacje, gdy takiego numeru nie da się zlokalizować – nie jest umieszczony na pianinie czy fortepianie. Zazwyczaj dotyczy to jednak marek instrumentów, które zajmowały się produkcją przez krótki okres czasu i nie były popularne. Przyczyną mógł być również okres produkcji – za chaos informacyjny można więc winić czasy zamieszek czy wojen. Nie zniechęcaj się jednak, gdyż numer seryjny może być po prostu dobrze ukryty we wnętrzu instrumentu.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że numer który znajdziemy wewnątrz pianina lub fortepianu nie musi być numerem seryjnym instrumentu. Może to być oznaczenie któregoś z podzespołów np. mechanizmu lub ramy żeliwnej. Jeżeli znaleźliśmy jakiś numer, ale nie jesteśmy pewni czego on dotyczy, należy porównać go z listą numerów seryjnych danej marki. Jeżeli oscyluje między najniższą, a najwyższą liczbą to dobry znak! Dla pewności możemy jeszcze sprawdzić, czy dany model był produkowany w latach, z których miałby pochodzić nasz instrument według numeru seryjnego.

Numery seryjne znalezione w różnych instrumentach:

Gdzie znajdę listę numerów seryjnych danej marki?

Jeśli Twoje pianino jest “znanej” marki, która przez długi okres czasu produkowała instrumenty lub nadal prowadzi działalność, listę numerów seryjnych znajdziesz na Klaviano. Artykuły umieściliśmy pod ogłoszeniami danej marki, a w nich podane są zweryfikowane numery seryjne. Pokaźną bazę danych w tym temacie posiada również strona Blue Book of Pianos.

Jeśli napotkasz problem ze znalezieniem lub weryfikacją numeru seryjnego możesz napisać do konsultantów Klaviano. Chętnie pomożemy!

Gdzie szukać numeru seryjnego w fortepianie?

 • Na ramie żeliwnej
 • Na płycie rezonansowej (przy znaku firmowym)
 • Między kołkami stroikowymi
 • Na wewnętrznej stronie korpusu (zwykle w narożnikach po lewej stronie)
 • W trudno dostępnych miejscach, niewidocznych bez rozmontowania wewnętrznych elementów

Gdzie szukać numeru seryjnego w pianinie?

 • Na ramie żeliwnej
 • Na płycie rezonansowej pod strunami
 • Z tyłu w górnej części szkieletu
 • Na wewnętrznych częściach ścianek bocznych
 • Na jednym z elementów mechanizmu
 • W trudno dostępnych miejscach, niewidocznych bez rozmontowania wewnętrznych elementów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *