Czy słyszałeś kiedyś o fortepianie posiadającym podwójną klawiaturę? Chciałbyś dowiedzieć się w jakim celu stworzono taki instrument? Już wszystko wyjaśniamy! enlightened

System został wynaleziony przez Emanuela Moor’a w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. W instrumencie tego typu, fragmenty oktawy rozłożone są pomiędzy dwoma klawiaturami i teoretycznie układ klawiszy ułatwia granie dzieł takich kompozytorów jak Rachmaninow, Chopin czy Bach.

Kompozytor i Wynalazca – Emanuel Moor

Kim był Emanuel Moor? Urodził się 19 lutego 1863 w Kecskemét  na Węgrzech. Był węgierskim kompozytorem, pianistą i twórcą instrumentów muzycznych. Jego najbardziej znanym wynalazkiem jest fortepian Emanuel Moor Pianoforte, który składa się z dwóch klawiatur leżących jedna nad drugą.

Moor studiował w Pradze, Wiedniu i Budapeszcie. W latach 1885-1897 koncertował w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Oprócz swych pięciu oper i ośmiu symfonii napisał również koncerty na fortepian, skrzypce, wiolonczelę, altówkę i harfę. Zmarł w 1931 roku w Chardonne w Szwajcarii. Jego żona, pianistka Winifred Christie – Moor, jeszcze długo po jego śmierci niestrudzenie promowała fortepian Emanuel Moor Pianoforte w Europie i w Ameryce Północnej.

double keyboard emanuel moor

Jak wygląda taki fortepian?  Ma 164 klawisze i cztery pedały.

Aha… i dwie klawiatury. 

Podwójna klawiatura fortepianu sprawia że brzmi on donioślej. W przeciwieństwie do organów, posiada on tylko jeden zestaw młotków i strun. Na krótszej, wyżej umiejscowionej klawiaturze gra się nuty o oktawę wyżej. Ze względu na sposób w jaki rozmieszczone są klawisze, jeden nad drugim, można znacznie rozszerzyć jego zasięg poza to, co jest możliwe na tradycyjnej klawiaturze. Można więc obejmować przedział dwóch oktaw grając np. C na dolnej klawiaturze kciukiem i C na górnej klawiaturze piątym palcem.

Kilka wiodących firm produkujących fortepiany pokusiło się o wykonanie przynajmniej jednego egzemplarza takiego instrumentu. Pomysłem Moor’a zainspirowali się między innymi Steinway, BosendorferPleyelBechstein czy Chickering. Na całym świecie wyprodukowano jednak zaledwie 60 fortepianów z podwójną klawiaturą Moor’a. Schematy mechanizmu zostały już prawdopodobnie utracone, przynajmniej przez firmę Steinway, podczas bombardowań II wojny światowej.

Początkowo każdy producent fortepianów w Stanach Zjednoczonych i Europie odrzucał projekt podwójnej klawiatury, twierdząc że byłaby niemożliwa do wykonania. Moor wykonał prototyp na własną rękę, jedynie z pomocą stolarza.

Problem tkwi jednak w tym, że każdy pianista musiałby uczyć się grać na nowo całego swego repertuaru. Pomysł produkcji instrumentu na większą skalę był praktycznie od początku skazany na niepowodzenie i do dziś pozostaje jedynie ciekawostką muzyczną.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *