Dokładne opisanie instrumentu może bardzo ułatwić znalezienie wymarzonego pianina lub fortepianu. Natomiast podczas sprzedaży instrumentu, poprawna klasyfikacja ma często decydujący wpływ na dotarcie do potencjalnych klientów.

Zakładając, że klient poszukuje eleganckiego fortepianu o niewielkich rozmiarach, może wyszukiwać instrumentu wpisując w wyszukiwarce fortepian miniaturowy lub gabinetowy. Dokładne nazwanie typu fortepianu pomaga klientowi w szybszym znalezieniu wymarzonego instrumentu. Zatem umiejętność właściwego opisania i sklasyfikowania pianina oraz fortepianu ma ogromne znaczenie zarówno dla kupujących jak i sprzedających.

pianino wymiary


Rozmiar stanowi bazę do określenia typu seryjnie produkowanych instrumentów. W przypadku pianin, kluczowym parametrem jest wysokość, natomiast w kwestii fortepianów, należy zwrócić szczególną uwagę na ich długość. Zarówno pianino jak i fortepian mają stałą szerokość, determinują ją wymiary i szerokość klawiszy. Poza nielicznymi wyjątkami, spotyka się klawiatury z 88 lub 85 klawiszami, które zwykle mierzą od 140 do 145cm.


Jak zmierzyć pianino/fortepian?

Jak zmierzyć pianino/fortepian?

Pianino wymiary (wysokość)

  • Spinet: od 91cm do 102cm
  • Console: od 102cm do 109cm
  • Studio: od 112cm do 122cm
  • Upright: od 124cm +

Najczęściej, z podziałem typów pianin można spotkać się w krajach anglojęzycznych. W większości przypadków stosuje się określenie Upright, ale należy pamiętać że jest to w istocie rodzaj pianina, którego wysokość zaczyna się od 124 cm. Precyzyjna klasyfikacja to Vertical, która obejmuje wszystkie instrumenty klawiszowe w których pudło rezonansowe i struny przebiegają pionowo, prostopadle do klawiatury, co skutkuje w tym że są one krótsze i mniejsze od fortepianów. Przyjęło się jednak, że w krajach anglosaskich instrument ten opisuje się na dwa sposoby Upright lub Vertical.

Aby pianino mogło nosić miano koncertowego, musi zostać takowym określone przez producenta (wymiary nie zawsze są tu wyznacznikiem). Są to zwykle najlepsze i najwyższe modele. Czytając ogłoszenia z ofertami sprzedaży można również spotkać kategorię pianino salonowe, co zazwyczaj oznacza, że nie nadaje się ono do gry, ale ładnie będzie prezentować się w salonie.

Wśród pianin istnieje jeszcze jeden podział. Nie ze względu na ich rozmiar, a rodzaj zastosowanego mechanizmu. Wyróżniamy mechanizmy:

Dolnotłumikowe (angielskie)

Ten mechanizm stosowany jest we współczesnych pianinach. Tłumik znajduje się poniżej linii młotków, dzięki czemu po otwarciu klapy widać niemal całą konstrukcję mechanizmu.

Górnotłumikowe (wiedeńskie)

Wraz z wejściem w XX wiek zaprzestano produkcji pianin z mechanizmem górnotłumikowym. Spotykamy go zatem wyłącznie w modelach starej daty. Klocek tłumika znajduje się nad młoteczkami i zasłania cały mechanizm (patrząc na niego od góry przez otwartą klapę).


Wymiary fortepianów (długość)

Rozróżnianie typów fortepianów ze względu na ich długość jest bardzo popularną praktyką w branży. Istnieją dwa rodzaje klasyfikacji na 5 lub 7 typów fortepianów:

  • Fortepian miniaturowy: 135-155 cm
  • Fortepian gabinetowy: 155-180 cm
  • Fortepian salonowy: 180-210 cm
  • Fortepian półkoncertowy: 210-240 cm
  • Fortepian koncertowy: 240-300 cm 

Drugi podział wywodzący się z krajów anglojęzycznych zawiera 7 typów:

  • Baby grand – 155 cm
  • Medium grand – 170 cm
  • Living Room grand – 180 cm
  • Parlor grand – 188 cm
  • Music Room grand – 211 cm
  • Half-Concert grand – 227 cm
  • Concert grand – 274 cm

Fortepian od zawsze był synonimem luksusu, a pianiści często chętniej koncertują na fortepianach niż na pianinach, ze względu na ich imponujący dźwięk i majestatyczny wygląd. Wskutek wzmożonego popytu na fortepiany, zaczęto budować tańsze, krótsze modele. W takich instrumentach struny są krótkie, co skutkuje skromniejszym dźwiękiem. Moim zdaniem, dla pianistów ceniących piękne brzmienie, ale o ograniczonym budżecie na zakup instrumentu, lepszym rozwiązaniem może być solidne pianino.

Najdłuższym i jednocześnie największym fortepianem świata jest Stolëmòwi Klawér o długości 608cm. Jest to jedyny taki egzemplarz na świecie. Natomiast najdłuższym fortepianem produkowanym seryjnie jest instrument marki Fazioli – 308cm.

The longest and at the same time the biggest grand piano in the world is the 608cm long Stolëmův Klawér
Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=492849140767598&set=a.492849127434266.142148.446572335395279

W XIX wieku fortepiany nie były tak długie jak dziś. Do 1875r. wszystkie instrumenty do długości 215cm nosiły nazwę salonowych, a powyżej 215cm koncertowych. Określenie półkoncertowe powstało na skutek pojawienia się dłuższych modeli. Te krótsze nazwano więc półkoncertowymi.

Jeżeli myślisz o zakupie lub sprzedaży instrumentu, pamiętaj żeby skorzystać z naszej Wyszukiwarki Klaviano!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *